Kinezjologia Edukacyjna - przykłady ćwiczeń właściwych
W poprzednim poście opisałam przykłady ćwiczeń wprowadzających, które przygotowują dziecko do terapii właściwej. Właściwe ćwiczenia kinezjologiczne dziecko wykonuje w zależności od tego, jakich umiejętności potrzebuje. Wiele ćwiczeń można przeprowadzić w różnych pozycjach - w zależności od kondycji dziecka. Zawsze zaczynamy od ćwiczeń i najprostszych , a następnie po ich opanowaniu przechodzimy do ćwiczeń trudniejszych. Ćwiczenia mają na celu poprawę kondycji koordynacji ruchowe, normalizację niewłaściwego napięcia mięśniowego oraz relaksację dziecka.
Przykłady ćwiczeń właściwych Kinezjologii Edukacyjnej:
1. Ćwiczenia Dennisona wydłużające.
Ćwiczenia te rozciągają i rozluźniają mięśnie szyi. kręgosłupa, tułowia oraz kończyn górnych i dolnych.
- W staniu prostą, prawą nogę odstawiamy do tyłu, stawiając ją na palcach, robimy wydech i w lewej nodze z przodu zginamy kolano, a prawą przyciskamy piętą do podłogi. Na wdechu prostujemy przednią nogę, a tylną stawiamy na palcach. Później zamieniamy nogi.
Ćwiczenie to integruje przedni i tylny mózg, poprawia mowę, słuchanie, czytanie ze zrozumieniem, pisanie oraz chęć doprowadzania do końca podjętych czynności.
2. Ćwiczenia Dennisona energetyzujące.
Ta metoda Dennisona rozluźnia układ nerwowy, dostarcza dziecku więcej energii, poprzez dotlenienie i umiejętność właściwego oddychania pozytywnie wpływają na mowę i czytanie.
- Robimy długi wdech nosem, a wydechy krótkie i powolne - przez zaciśnięte wargi,
- Kładziemy ręce na brzuchu, na wdechu unosimy ręce, a na wydechu opuszczamy je,
- Robimy wdech licząc do trzech sekund, potem przerwę na trzy sekundy, następnie wykonujemy wydech trwający również trzy sekundy. Ćwiczenia powtarzamy.
3. Ćwiczenia Dennisona - Leniwa ósemka
Ćwiczenie to polega na przekroczeniu linii środka, wpływają na bilateralną pracę podczas czytania i pisania oraz poprawiają koordynację ruchową typu prawa - lewa, góra - dół. Przykłady ćwiczeń:
- Wykonujemy ruchy naprzemienne,
- Wykonujemy leniwą ósemkę dla oczu - w staniu wyciągamy przed siebie lewą rękę, zaciskamy w pięść kciukiem do góry. Rysujemy kciukiem w powietrzu cyfrę 8 - zaczynając od środka w lewo i do góry, jednocześnie mając nieruchomą głowę i wodzimy za kciukiem oczami. Następnie zmieniamy rękę.
Ćwiczenie to integruje półkule mózgowe, poprawia widzenie i koordynuje je z innymi czynnościami, ułatwia czytanie i pisanie.
W ćwiczeniach Dennisona bardzo istotne też jest ćwiczenie, które polega na rysowaniu oburącz symetrycznych obrazów, Na przykład jednoczesne rysowanie jedną ręką figury, a drugą jej lustrzanego odbicia.
Jak w każdych innych ćwiczeniach tak i stosowanie metody Dennisona powinno odbywać się systematycznie i przez dłuższy czas (najmniej 4 tygodnie), aby przyniosła oczekiwane efekty.
Terapia Dennisona sprzyja harmonijnemu rozwojowi intelektualnemu, ruchowemu i emocjonalnemu dziecka. Poprawia koncentrację, pamięć, mowę , pisanie, rysowanie, czytanie ze zrozumieniem, aktywizuje myślenie twórcze, zdolności manualne, percepcję przestrzenną, dziecko lepiej radzi sobie z emocjami i stresem, co wpływa pozytywnie na relacje społeczne.
Myślę, że proponowane ćwiczenia zainteresują Ciebie :)
Marzena Borowiec
Komentarze
Prześlij komentarz