Realizacja Programu Antytytoniowej Edukacji Zdrowotnej "Bieg po Zdrowie" - klasy IV





Temat: Dlaczego jest coraz więcej osób, które nie palą papierosów?

Historia pt. "Szkoda zdrowia i nie tylko"
Natalka i Kuba  wracając ze szkoły przechodzą obok szpitala.
Natalka: O zobacz, w tym szpitalu jest teraz mój wujek.
Kuba: Ojej, a co się stało? Widziałem twojego wujka, jak byłem u Ciebie ostatnio. Wyglądał dobrze.
Natalka: Tak, generalnie dobrze się czuł, tylko często męczył go kaszel. A teraz okazało się, że to może być coś poważnego, bo długo palił papierosy i to chyba z tego powodu. Martwię się o niego, bo bardzo go lubię. 
Kuba: To fakt, że jak ktoś pali, to może mieć różne problemy ze zdrowiem. Ale inne problemy chyba też. Ja na przykład nie chciałbym mieć dziewczyny, która pali papierosy, ani nawet kumpla, bo nie znoszę zapachu fajek.
Natalka: Ja też w sumie nie. Takie osoby są jakieś takie nerwowe. Na przykład mój wujek jak nie mógł sobie przez jakiś czas zapalić, albo jak mu się skończyły papierosy, to się robił bardzo nerwowy.

Pamiętamy, że dym papierosowy szkodzi zdrowiu i może powodować wiele chorób. Można powiedzieć, że są to medyczne skutki palenia.
Jednak oprócz chorób palenie utrudnia codzienne funkcjonowanie również w inny sposób. Na przykład osoby palące mają brzydki zapach, ich rzeczy przesiąkają dymem, a to dla wielu ludzi okazuje się przykre i nie chcą przebywać wśród palaczy. Nazywamy to społecznym skutkiem palenia
Możemy mówić również o skutkach psychologicznych. Palenie papierosów to jest nałóg, co oznacza, że palacz czuje przymus sięgania po nie, bo brakuje mu wdychania dymu. Musi też dostarczyć organizmowi nikotyny, czyli jednej z substancji zawartych w papierosie, która silnie uzależnia i powoduje, że palacz chce jej więcej i więcej. Papierosy stają się dla niego ważniejsze niż inne rzeczy. Bez wdychania palacz zaczyna odczuwać lęk, staje się nerwowy, myśli głównie o papierosie. Marnuje czas i pieniądze. 
"Palenie jest niemodne " - w ostatnich latach zauważa się, że coraz mniejsza liczba Polaków pali papierosy, obecnie tytoń pali 24% Polaków.  Coraz większa liczba osób wybiera zdrowie, uprawianie sportu, dobre samopoczucie psychiczne i prawidłowe relacje z otoczeniem społecznym. 

Marzena Borowiec




Komentarze

Popularne posty