Realzacja Programu Antytytoniowej Edukacji Zdrowotnej "Bieg po Zdrowie" - klasy IV

                                        


Temat: Jak się nie dać złowić nałogowi?"

 Każdy człowiek ma prawo robić różne rzeczy, jeżeli ktoś chce palić, to ma prawo palić na swoim prywatnym terenie lub w miejscach do tego przeznaczonych. Ale inni ludzie chcą przebywać w miejscach wolnych od dymu i też mają do tego prawo. Jak rozwiązać ten problem?
Każdy człowiek ma prawo do tego, aby być sobą tzn. że ma prawo przebywać w środowisku, jakie mu odpowiada, z ludźmi których lubi, podejmować decyzje w ważnych dla siebie sprawach, mieć swoje myśli, uczucia, własne zdanie na każdy temat. Jako osoby niepełnoletnie nie możecie decydować o wszystkim, co was dotyczy, za was robią to rodzice, jednak są sprawy, o których możecie decydować. 
Ty decydujesz na przykład o tym, co lubisz jeść, wybierasz  koleżanki, kolegów z którymi dobrze się czujesz,  do ciebie należy wybór ulubionej zabawki, książki, napisania dobrze sprawdzianu,  uprawiania ulubionej dyscypliny sportowej  czy wydawania kieszonkowego. Natomiast rodzice podejmują decyzje dotyczące  wyboru szkoły, wizyt u lekarza, ilości czasu poświęconego na naukę i zabawę, robienie zakupów , czy utrzymanie domu.
Jak widzicie jest dużo rzeczy, o których możecie decydować i które są dla was ważne. Można też powiedzieć, że macie do tego prawo. Każdy z was ma takie prawo, ale każdy lubi coś innego. 
Aby umieć bronić swoich praw i potrafić odmawiać, ważne jest abyście umieli zachować się asertywnie.  Asertywność oznacza postępowanie w zgodzie ze sobą, ale też w taki sposób, aby nie zranić drugiej osoby
Definicja Asertywności - Bezpośrednie, uczciwe i stanowcze wyrażanie wobec innej osoby swoich uczuć, postaw, opinii lub pragnień w sposób respektujący uczucia, postawy i opinie oraz prawa i pragnienia innej osoby. Zatem asertywność to: umiejętność wyrażania siebie w kontakcie z innymi osobami. 

Zachowanie asertywne to:
-Obrona swoich praw, nakreślenie własnych granic (wyrażanie czego chcę, a czego nie chcę)
- Asertywna odmowa, Słowo "Nie" oraz informacja o tym, co zamierzamy zrobić, np. Nie, nie pójdę dziś z tobą do kina, mam inne plany na wieczór.  Nie, nie będę na zebraniu, gdyż niedzielę spędzam w domu z rodziną.
Ważne! Asertywna odmowa nie zawiera pretensji ani usprawiedliwień. 
Pomocne słowa w asertywnej obronie swoich praw:  na przykład, gdy ktoś namawia Cię do kupienia lodów:
- Nie, nie kupię lodów,  bo zdecydowałem, że będę oszczędzać, 
- Nie, nie kupię lodów, bo wolę kupić grę,
- Nie, nie kupię lodów, bo wybieram to co mi odpowiada.
Pomocne odpowiedzi, gdy ktoś pyta "Czy mogę zapalić?"
- Nie, nie zgadzam się , abyś przy mnie palił/paliła, bo chcę oddychać czystym powietrzem,
- Nie, nie zgadzam się, abyś przy mnie palił/paliła bo jest dla mnie ważne zdrowie,
- Nie, nie zgadzam się, abyś przy mnie palił/paliła, bo wybieram zdrowy tryb życia,
- Nie, nie zgadzam się, abyś przy mnie palił/paliła, ba mam zamiar dbać o  swoją kondycję fizyczną i psychiczną. 

Jak widzicie możecie decydować o swoim zdrowiu psychicznym, fizycznym, społecznym, dbać o  kondycję,  samopoczucie, wygląd, a  właściwa umiejętność odmawiania na pewno będzie  w tym pomocna.

Pamiętaj, że:
- Masz prawo do robienia tego, czego chcesz, dopóki nikogo to nie rani,
- Masz prawo do zachowania swojej godności poprzez asertywne zachowanie,
- Masz prawo do przedstawiania innym swoich próśb, dopóty, dopóki uznajesz, że druga strona ma prawo odmówić.
- Istnieją takie sytuacje między ludźmi, w których prawa nie są oczywiste, Zawsze jednak masz prawo do przedyskutowania tej sprawy z dugą osobą i wyjaśnienia jej ,
- Masz prawo do korzystania ze swoich praw
( Pięć Praw Fensterheima Zachowań Asertywnych)


Marzena Borowiec

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty